יוגה טיפולית למחלות לב והפחתת גורמי סיכון

למרות כל ההתפתחות הרפואית-טכנולוגית, עדיין מחלות לב מהוות כ 30% ממקרי המוות בעולם. בסביבות עשרים מיליון איש מתים בשנה בעולם ממחלות לב. מחלות אלו לא רק הורגות, הן גם גורם מרכזי לנכויות ואובדן כושר עבודה. הן מהוות מעמסה כלכלית עצומה בכל מדינות העולם. נמצאו מאות גורמי סיכון למחלות לב, המרכזיות שבהן: יתר לחץ, יתר שומנים בדם, יתר סוכרים בדם והשמנה בטנית. אלו המשתנים שרוב המחקרים מתמקדים בהם.

ההשפעה המיטיבה שבין תרגול יוגה להחלמה ושיקום ממחלות לב ידוע במשך כמה עשורים. במאמר זה נציג מחקר משווה שכולל 44 מחקרים שבדקו את ההשפעה של תרגול יוגה על גורמי הסיכון. סקירה זו קובעת באופן חד משמעי את ההטבה שיש לתרגול היוגה על אוכלוסיות סיכון וגם על האכולוסיה הכללית.

יוגה מקורה בגישות הודיות עתיקות, מטרתה היא השקטת התודעה והשגת אחדות בין הגוף, הנפש והרוח. ללא קשר למטרתה הרוחנית היוגה נטמעה כדרך פופולרית לאיכות חיים גופנית ונפשית בצפון אמריקה ואירופה. בחברה המערבית היוגה רוכשת פופולריות הולכת וגדלה כשיטה טיפולית. יותר מששה אחוזים מהאמריקאים נשלחו לתרגל יוגה על ידי הרופא או המטפל שלהם. חצי ממתרגלי היוגה בארצות הברית מדווחים שהחלו לתרגל על מנת לשפר את הבריאות שלהם. בבריטניה במסגרת שרותי הבריאות הממלכתיים, ישנה המלצה על תרגול יוגה כדרך בטוחה ויעילה לשיפור המצב הבריאותי בקרב אנשים חולים וגם בקרב אנשים בריאים.

תרגול יוגה הראה במחקרים קליניים רבים, הפחתה של גורמי סיכון פסיכולוגיים למחלות לב, לחץ ודיכאון. יחד עם זאת ישנן גם השפעות על גורמי סיכון ביולוגיים: לחץ דם, קצב הלב, קצב הנשימה, השמנה בטנית, שומנים בדם, עמידות לאינסולין, טרשת עורקים, דלקות, עקה חמצונית, התסמונת המטבולית וסוכרת סוג 2.

44 המחקרים מגלים השפעות חיוביות משמעותיות של תרגול היוגה על גורמי סיכון למחלות לב, בהשוואה לטיפול הרגיל בלחץ דם גבוה, שומנים בדם, קצב הלב, קצב הנשימה, השמנה בטנית ומדדים של עמידות לאינסולין. דוגמה לכך, היא ההשפעה על לחץ הדם הסיסטולי והדיאטולי, שהם לחץ הדם בזמן התכווצות חדרי הלב ושחרור חדרי הלב בהתאמה. נצפתה גם ירידה משמעותית בקצב הלב ועוד:
1. נצפתה ירידה של לחץ הסיסטולי ב 5.85 mmhg,
2. ירידה של לחץ הדם הדיאסטולי ב 4.12 mmhg.
3. ירידה בקצב הלב באופן משמעותי ב 6.59 beats/min.
4. ירידה בקצב הנשימה ב 0.93 breaths/min.
5. ירידה בהיקף המתניים ב 0.95 cm.
6. ירידה בכולסטרול ב 13.09 mg/dl.

ההשפעות של תרגול היוגה היו טובות או לכל הפחות שוות לתוכניות טיפול ספציפיות למחלות לב, כמו פעילות גופנית וטיפולים פסיכולוגיים. הסקירה שהובאה לפניכם כוללת מחקרים רבים ומאות אנשים שהשתתפו במחקרים אלו, היא מראה השפעות קליניות משמעותיות על רוב גורמי הסיכון המרכזיים למחלות לב. בשל ההשפעות החיוביות שיש לתרגול יוגה על גורמי הסיכון, יוגה נחשבת כדרך יעילה ביותר כטיפול מסייע בהחלמה ממחלות לב, וכמובן תרגול כמניעה של גורמי סיכון למחלות לב. הסקירה מציינת גם את היוגה כדרך לא רק יעילה למניעת מחלות לב אלא גם מאוד בטוחה.

למידע נוסף ותרגול להחלמה ממחלות לב אתם מוזמנים לפנות אלינו.

Cramer H, Lauche R, Haller H, Steckhan N, Michalsen A, Dobos G. Effects of yoga on cardiovascular disease risk factors: a systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2014 May 1;173(2):170-83