פריסה ארצית

יוגה טיפולית בשיטת גולדמן

שיטת גולדמן ליוגה טיפולית

שיטת גולדמן מבוססת על תרגילי בסיס שמהווים מפת ריפוי והתקדמות בתהליך מובנה ומסודר של שיקום הגוף ויכולותיו. התרגילים מתחלקים למודולים וכל מודול לתרגילים ורצפים. התלמיד מבצע לצד המורה את התרגילים וחש בגופו את התהליך המשולש של:

■ תנועה
■ שהיה
■ הרפיה
כאשר המדד הינו המשוב התחושתי בזמן התרגול ובזמן ההתבוננות לאחר סיום המודול. כל מודול מסתיים בהתבוננות וכל התרגול כולו מסתיים בהתבוננות.


חלק משמעותי בלמידת השיטה ובהוראתה היא החוויה וההפרדה בין שלוש תחושות בגוף:

■ מאמץ
■ מתיחה
■ כאב
התלמיד בשיטה לומד להכיר, לחוות ולהרגיש לעומק את שלושת התחושות ובכך ללמוד ריפוי עצמי. על התלמיד להשתמש בתרגול לבריאות ורווחה.

 

משום שרווחה תלויה ביכולות הגוף:
■ להתנגד מול כוח המשיכה ולהזדקף ללא מאמץ
■ לנוע לכל כיוון ללא חשש מכאב או מגבלה
■ לשאת משקל בתבונה

שיטת גולדמן חותרת להשיג את שלושת המרכיבים האלה כפועל יוצא של תרגול יוגה טיפולית. משום ששיטת גולדמן היא מול כאב, מגבלה וחשש, ההתרגול הוא תמיד במגבלות הגוף ויש תשומת לב מושכלת לכאב, פציעות, צלקות ישנות, טווח תנועה מוגבל ופחדים.

מטפל בשיטת גולדמן מכיר מפת ריפוי שיש בה התקדמות שמשלבת עקרונות פיזיו-תראפוייטיים physio-therapy אלו:

1. שיפור יכולות של חלקים הכרחיים לתנועה ספציפית, יציבה ותפקוד
2. אינטגרציה מתרחבת של חלקים ספציפיים יותר לכדי שלם

והתוספת של היוגה היא:

3. מעבר בין שלמים (תנוחות מיוחדות)

שיטת גולדמן ליוגה טיפולית משפרת יכולות חיוניות ובונה יציבה חדשה במפת ריפוי סדורה ומובנית. מפת הריפוי מתחילה מכאב ומובילה להקלה. שיטת גולדמן היא הגשר שבין עולם של כאב ומוגבלות למצבים של רווחה והקלה על ידי שימוש בתרגול יוגה טיפולית. זו היא דרך שמתחילה מיוגה טיפולית המתאימה למצבים של כאב ומובילה ליוגה קלאסית, אך מותאמת אישית למצבו של התלמיד.

הפגישה – השיעור הטיפולי ביוגה

השיפור במצבו של אדם יכול להתבצע בתרגול יוגה טיפולית לצד המורה במסגרת של "טיפול-תרגול". אפשרי לשלב גם מגע והתנגדות מול כוח המטפל (כמו במקרה של טיפול יוגה לבעלי צרכים מיוחדים). השיפור יכול להאיץ ולהבריא על ידי תרגול בית. הדבר תלוי בתלמיד. כעקרון, תרגול בית של יוגה טיפולית מוביל למצב טוב יותר, בריאות וחיוניות בגוף ובנפש ומאוד מומלץ.

רווחה ובריאות הגוף על פי שיטת היוגה הטיפולית:
שיטת גולדמן קובעת שמרווחים עדינים, שקשורים לעיצבוב הגוף, מערכת העצבים, הבלוטות, תפקוד האיברים, התנועה ויכולות התנועה נקבעים על ידי המרווחים בין החוליות. עמוד שידרה "צעיר יותר" הוא עמוד שידרה שהרווחים בו נשמרים. הרווחים בין החוליות, כמו גם כל המרווחים בין האיברים בגוף, עצמות וכו' קשורים יחד ברקמות חיבור. בריאות רקמות החיבור (פאשיה) בגוף קשור באופן הדוק לבריאות ורווחה משום שהרווחים הם רקמות החיבור, שיטת גולדמן מיוחדת בכך שהיא מלמדת תרגול אישי מובנה לבריאות רקמות החיבור בגוף. המבנה המורכב של מפרקי החוליות עטוף ברקמות החיבור, ותנועות, שהיות בתנוחות מיוחדות מבריא את הרקמות ושומר על חיותן. בשיטת גולדמן אנו מרווחים ריווחים עדינים בעומסים הולכים וגדלים עד להשגת יכולות. יחד עם השגת יכולות מתחילה עבודה על "שלמים" דהינו תנוחות. המטרה היא התייצבות בתרגול שמביא את הסדר האופטימלי למצב הנוכחי.`

יוגה טיפולית

לשיחת יעוץ השאירו פרטים:
אימייל
שם
טל'